В съвременния свят Индустрия 4.0 се очертава като фундаментална трансформация във всички икономически сектори, където физическият и дигиталният свят се сливат в единна екосистема. Тази четвърта индустриална революция въвежда концепции като интернет на нещата, изкуствен интелект, облачни технологии и киберфизични системи, които работят в синхрон, за да създадат по-ефективни и автоматизирани производствени или бизнес процеси. За българските предприятия, особено за малките и средните, тази трансформация представлява както предизвикателство, така и възможност за качествен скок в тяхното развитие.
В контекста на европейската програма „Цифрово десетилетие“ до 2030 г., България се изправя пред необходимостта от ускорена дигитална трансформация, тъй като текущите показатели остават значително под средните за ЕС.
За преодоляване на това изоставане се въвеждат целенасочени мерки за подкрепа, включително комбинирано финансиране чрез безвъзмездна помощ и гарантирани заеми, което цели да катализира процеса на дигитализация и да помогне на българските предприятия да станат по-конкурентоспособни на европейския и световния пазар.
С бюджет от 101 761 504,36 лв. процедурата има за цел да повиши нивото на дигитализация на малките и средни фирми чрез насърчаване на инвестициите за въвеждане на технологии от Индустрия 4.0. По този начин ще се подобри ефективността на процесите и конкурентоспособността на МСП в страната както на вътрешния, така и на международния пазар.
Процедурата за подпомагане се фокусира върху по-напредналите етапи на дигитална трансформация, надграждайки върху вече постигнатите базови нива на компютризация и системна свързаност в предприятията. Тази инициатива е естествено продължение на процедура BG-RRP-3.005 „Решения в областта на информационните и комуникационни технологии и киберсигурността в малките и средни предприятия“ по Програмата за икономическа трансформация към Националния план за възстановяване и устойчивост, която създаде фундамента за по-нататъшно дигитално развитие чрез внедряване на информационни и комуникационни технологии, както и подобряване на киберсигурността в малките и средни предприятия.
Чрез внедряването на технологиите от Индустрия 4.0, предприятията ще могат да оптимизират своите производствени и бизнес процеси, постигайки по-висока ефективност при по-ниски оперативни разходи. Това ще доведе до създаването на по-качествени продукти и услуги на конкурентни цени, като същевременно ще позволи на компаниите да реагират по-гъвкаво на променящите се пазарни условия. Автоматизацията и дигиталната трансформация ще спомогнат също така за намаляване на енергийното потребление и минимизиране на отпадъците, допринасяйки за по-устойчиво производство.
Тази подкрепа е в пълно съответствие с целите на Приоритет 1 „Иновации и растеж“ от Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027, като създава условия за малките и средни предприятия да се възползват максимално от възможностите на цифровата икономика. Чрез повишаване на иновационния капацитет и въвеждане на модерни технологични решения, българските компании ще могат да развият своя потенциал за създаване на иновативни продукти и услуги, отговарящи на съвременните пазарни изисквания.
Малки и средни предприятия с минимум 3-годишна история и с реализиран минимален размер на нетните приходи от продажби за последната приключена финансова година към крайния срок за кандидатстване.
Финансирането по процедурата ще е в размер на 50%.
Минималният размер на помощта за едно проектно предложение ще е 150 хил. лв., а максималният – 450 хил. лв. при избран режим „de minimis“ или 850 хил. лв. при избран режим „Регионална инвестиционна помощ“.
Ако проявявате интерес, винаги можете да ни пишете на имейл адрес: office@new-i.com или в нашата контактна форма