Експертите на „Ню Ай“ могат да Ви съдействат във всички фази от жизнения цикъл на един проект за кандидатстване за безвъзмездно финансиране - от предварителния анализ и подготовката на проектно предложение до управлението и отчитането на бъдещия проект.
Етапи в развитието на европейски проект
Защо да изберете нас
Имате идея за проект, но не сте сигурни откъде да започнете?
За вашето предприятие е възникнал неочакван правен или бизнес казус?
Свържете се с нас за безплатна първоначална консултация!
Ако все още не сте убедени, че сме подходящата консултантска фирма за вашите нужди, доверете се на обективните данни!
87%
Спечелени проекти
862
Доволни клиенти
>200
Безплатни консултации на година
Често задавани въпроси
Какви са механизмите за получаване на европейско финансиране?
Голяма част от безвъзмездните средства от ЕС се предоставят по Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ): Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, Европейския фонд за морско дело и рибарство. За да получи финансирането, България изготвя подробни инвестиционни планове, т. нар. „оперативни програми“, които определят как ще бъдат изразходвани средствата.
Механизмът за възстановяване и устойчивост (МВУ) е друг основен инструмент на ЕС, който предоставя финансова подкрепа за предприети от държавите членки реформи и инвестиции като целта е смекчаване на икономическото и социалното въздействие на пандемията от COVID-19. По МВУ ще бъдат финансирани проектите и реформите предвидени в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) на България.
Кои са европейските програми за безвъзмездно финансиране на бизнеса през 2022 г.?
За програмен период 2021-2027 бизнесът може да се възползва от множество възможности за финансиране на проекти по европейски програми – Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП), Програма за развитие на човешките ресурси (ПРЧР), Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация (ПНИИДИТ) и Програма за развитие на регионите (ПРР), Програмите за трансгранично сътрудничество, както и грантовите схеми, заложени в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Освен това българските компании могат да кандидатстват и по централизираните програми на ЕС (Horizon Europe, LIFE, Innovation Fund, Digital Europe, Creative Europe и др.), които се управляват директно от Европейската комисия.
За какви разходи мога да получа грантово финансиране?
Финансират се различни типове разходи съобразно конкретните условия на съответните евро програми. В повечето случаи са допустими разходи за персонал, придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи (машини, съоръжения, оборудване, софтуер), разходи за външни услуги, разходи за материали и консумативи, режийни разходи, разходи за командировки в чужбина и др.
Мога ли да получа безвъзмездна помощ за стартиране на бизнес?
Да. Някои оперативни програми предоставят безвъзмездна подкрепа за създаване и развитие на иновативни стартиращи предприятия (стартъпи) и спин-оф компании.
Как се изплаща безвъзмездната помощ?
В повечето случай финансиращата институция превежда авансово плащане (в размер на предварително определен процент от гранта) за започване на дейностите по проекта. Безвъзмездната помощ се изплаща на части след всяко междинно или финално отчитане, чрез което се предоставят информация и доказателства относно изпълнението на проектните дейности и постигнатите резултати, вкл. разходооправдателни документи. След одобрението на подадения финансов и технически отчет, се възстановяват направените от бенефициента разходи за съответния отчетен период.
Как се определя дали едно предприятие е микро, малко или средно?
Критериите според които едно предприятие се определя като микро, малко или средно са посочени в Закона за малки и средни предприятия. Категорията на дадено предприятие зависи от средносписъчния брой на персонала и годишния оборот или общата стойност на активите на предприятието-кандидат, сумирани със съответните стойности на свързаните предприятия и предприятията-партньори, за поне две последователни години. За улеснение първо се проверява само средносписъчния брой на персонала и се следва правилото, че предприятие с персонал под 10 души е микро, с персонал под 50 души – малко и с персонал под 250 души – средно. За окончателното категоризиране обаче трябва да се направи подробен правен анализ на свързаностите на предприятието и да се вземат предвид гореспоменатите финансови показатели. Като дългогодишни консултанти по евро проекти, ние можем да направим подробен анализ по отношение на вашата фирма на конкурентна цена и дори безплатно – ако заявите първа консултация през нашия сайт!
Консултирате ли фирми със седалище извън София?
Разбира се! Предоставяме консултации по европейски проекти на конкурентни цени на фирми от цялата страна. Не се колебайте да се свържете с нас, независимо дали седалището Ви е в София, Пловдив, Бургас, Варна, Велико Търново, Русе, Стара Загора или някое по-малко населено място.