В динамичната икономическа среда на 2024 година, българските семейни предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятчиите получават шанс за значително развитие. Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 обяви процедура № BG16RFPR001-1.004 „Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите“ на 31 май 2024 г.
С бюджет от 117 514 155 лв. процедурата има за цел да подобри производствения капацитет и да оптимизира бизнес процесите в микро и малките компании в страната, като по този начин ще допринесе за повишаване на тяхната конкурентоспособност и засилване на пазарното им присъствие.
Семейните предприятия играят ключова роля в българската икономика. Според последните данни на Националния статистически институт (НСИ), около една четвърт от всички активни микро, малки и средни предприятия (МСП) в страната се определят като фамилен бизнес. През 2022 г. тези предприятия са осигурили работа на над 350 хил. души.
Тези семейни бизнеси не са просто статистика – те са живата връзка между традицията и съвременността. Често свързани с дейности, характерни за региона или рода, те се отличават с дългосрочна визия и стремеж към устойчивост, предавайки знания и опит от поколение на поколение.
Въпреки тяхната значимост, семейните предприятия в България срещат редица предизвикателства. Страната ни изостава от други европейски държави по отношение на средата за предприемачество и растеж на МСП. Според международни оценки, България се нарежда на 14-то място от 18 европейски страни в Индекса на националния предприемачески контекст.
Допълнително усложнение донесе кризата COVID-19, която доведе до намаляване на броя на фамилните предприятия от 103,7 хиляди през 2019 г. до 95,8 хиляди през 2021 г. Наблюдават се и значителни регионални различия, като най-голяма концентрация на семейни бизнеси има в Югозападна, Южна централна и Югоизточна България.
Наред със семейните предприятия, творческите индустрии и занаятите са други два ключови сектора, които заслужават специално внимание. Тези сектори съчетават уникално творчество, умения и иновации, като същевременно са важна част от културното наследство на България.
До началото на пандемията, творческите индустрии бележеха значителен ръст в производството, износа и заетостта. От друга страна, занаятите, с дългогодишните си традиции, са признати като форма на нематериално културно наследство в ЕС, което трябва да бъде съхранявано и насърчавано.
В отговор на предизвикателствата, пред които са изправени тези важни сектори, процедура № BG16RFPR001-1.004 „Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите“ идва в точния момент. Тя цели да предостави така необходимата подкрепа за увеличаване на производствения капацитет и подобряване на бизнес процесите.
Тази инициатива е част от по-широката стратегия за засилване на устойчивия растеж и конкурентоспособността на МСП, залегнала в Приоритет 1 „Иновации и растеж“ на Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027.
С тази подкрепа, семейните предприятия, творческите индустрии и занаятите в България получават шанс да се развиват, съхранявайки богатото културно наследство на страната и допринасяйки за икономическия ѝ просперитет.
Микро и малки предприятия с минимум 3-годишна история и минимум едно заето лице за 2023 г.
Основните допустими разходи са за:
– Система за управление на ресурсите (ERP система);
– Система за управление на взаимоотношенията с клиенти (CRM система);
– Система/модул за управление на веригата за доставки;
– Система/модул за управление на складовото стопанство (WMS система);
– Система/модул за управление на производството (MOM/MES система);
– Система за бизнес анализи (Business Intelligence система).
Финансирането по процедурата е в размер на 75% за семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии и 85% за предприятия, осъществяващи дейност, включена в Списъка на занаятите съгласно Приложение № 1 към Закона за занаятите.