В контекста на европейския преход към зелена икономика и декарбонизацията на градовете, Министерството на регионалното развитие и благоустройството обяви процедура за безвъзмездно финансиране на мерки за енергийна ефективност в жилищните сгради. Грантовата схема за „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап 1“ се финансира по линия на Плана за възстановяване и устойчивост. Целта на процедурата е подобряване на енергийните характеристики на националния сграден фонд от жилищни сгради, чрез прилагане на енергоефективни мерки.
Бенефициентите могат да получат финансиране в размер на 100% от стойността на всеки проект, като минималният размер на индивидуална безвъзмездна финансова помощ е 50 000 лева, а максималният – 9 500 000 лева. В резултат, трябва да се постигне минимум 30 % спестяване от първичната енергия и минимален клас на енергопотребление ,,В“
Кой може да кандидатства?
Допустими кандидати са многофамилни жилищни сгради, които са проектирани преди 26 април 1999 година. Задължително изискване е партньорството с общинската или районната администрация в населеното място.
Какви дейности се подпомагат?
Грантовата схема предоставя безвъзмездна помощ за подмяна на дограма, топлинно изолиране, ремонт или подмяна на системите за отопление, охлаждане и вентилация, ремонт или подмяна на електрическата инсталация, инсталиране на системи за осветление. Също така допустимо за финансиране е поставянето на системи за ВЕИ към общите части на системата, ремонт на покрива,отстраняване на локални дефекти както и мерки за обезопасяване на сградата от природни бедствия (пожарна безопасност, мълниезащита, заземителна инсталация)
Дейностите, допустими за финансирани, трябва са предписани като задължителни за сградата в обследването за енергийна ефективност
Какво не е допустимо за финансиране?
Какво още трябва да знаем?
Важна особеност на процедурата е, че на етап кандидатстване жилищните сгради трябва да преминат енергийно и техническо обследване, като бъдат придобити валиден сертификат за енергийна ефективност, както и технически паспорт.
След набавянето им, се подава Заявление за интерес и финансиране към общината, те провеждат оценка на допустимостта и при одобрение се сключва Партньорско споразумение, като те стават водещ партньор по проекта.
Продължителността на изпълнение на всеки проект не трябва да надвишава 30 месеца – до 30 юни 2026 г.
Методология за оценка на проектни предложения
Оценката и подборът на проектни предложения ще се състои един етап – той обхваща критерии за административна допустимост и оценка на качеството.
Максимален брой точки получават проектни предложения, които:
Подаване на проектни предложения
Проектните предложения, включително формуляра за кандидатстване и всички необходими приложения и декларации, се подават изцяло по електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020). Крайният срок за кандидатстване е до 31.05.2023 г.