През тази година се откриват множество възможности за целенасочена финансова подкрепа
Бизнесът продължава да е изправен пред множество изпитания, както непредвидени, породени от кризата с COVID-19 и войната в Украйна (драстично увеличение на цените на електроенергията, газа и суровините, забавяния във веригите за доставки и нарастваща инфлация), така и структурни (ниска степен на дигитализация и интернационализация, ресурсоемкост и въглеродна интензивност, липса на умения и кадри, ниски нива на технологичен трансфер, неоползотворен иновационен потенциал и ниска продуктивност). Някои от бариерите пред развитието на българските компании могат да бъдат преодолени чрез целенасочената публична финансова подкрепа. Ето и резюме на дългоочакваните грантови процедури, които ще стартират до края на годината. Представя ги Димитър Ганев, изпълнителен директор на „Ню Ай“:
Зелен преход
Националният план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и програмите, финансирани от европейски структурни и инвестиционни фондове за периода 2021-2027 предвиждат комбинация от мерки, които да помогнат българските предприятия да внедрят принципите на кръговата икономика и да намалят своя въглероден интензитет. НПВУ ще предостави безвъзмездни средства в подкрепа на предприятията за въвеждане на кръгови модели на производство и потребление, намаляване използваните суровини и насърчаване на технологии за рециклиране. Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП) допълнително ще финансира инвестиции, подобряващи ресурсната ефективност във всички сектори на икономиката.
НПВУ ще предостави значителна целева подкрепа под формата на грантове и финансови инструменти за декарбонизацията на индустрията. Дългоочаквана сред бизнеса е процедурата за финансиране на ВЕИ системи за собствено потребление (до 1MW) в комбинация със съоръжения за локално съхранение на произведената енергия. Предвиждат се и инвестиционни помощи за изграждането на инсталации за производство на зелен водород от възобновяема енергия и биогаз с цел приложение в преработващата промишленост, транспорта и производството на електрическа и топлинна енергия. Ще се подкрепят и мерки за енергийна ефективност в предприятията, както със средства по НПВУ, така и по ПКИП. В НПВУ е заложен гаранционен инструмент за енергийна ефективност и възобновяема енергия, който ще се реализира в рамките на InvestEU.
Голям интерес предизвиква и схема, насочена към ускоряване на декарбонизацията на икономиката – изграждане на ВЕИ с обща мощност от минимум 1.4 GW и прилежаща инфраструктура за съхранение (батерия) посредством пет тръжни процедури, всяка от които предвижда минимален капацитет от 285 MW инсталирана мощност.
Все по-популярни са и централизираните програми за безвъзмездно финансиране, при които се кандидатства директно пред Европейската комисия – като програма Life за проекти в областта на зелени технологии, кръгова икономика и намаляване на климатичните промени или Иновационния фонд за инвестиции във високоиновативни нисковъглеродни технологии.
Растеж и дигитална трансформация
Ясно изразен е фокусът на НПВУ и програмите за стимулиране на интелигентния растеж на предприятията с акцент дигитализация. Една от специфичните цели на ПКИП е насърчаването на устойчивия растеж и конкурентоспособността на малките и средни предприятия (МСП) чрез производствени инвестиции, подкрепа на стартиращи предприятия, както и на МСП в рамките на индустриални паркове и за изграждане на производствена инфраструктура. НПВУ също предвижда възможност за финансиране (чрез безвъзмездни финансови средства и заеми) на индустриални зони и паркове.
За първи път бизнесът ще може да се възползва и от Програмата за развитие на регионите, която ще насърчава интегрираното градско и териториално развитие чрез партньорство между различни заинтересовани страни (бизнеса, държавни органи, НПО, научната общност). Подкрепяните мерки включват различни типове инфраструктура, които трябва да бъдат предварително идентифицирани в Плановете за интегрирано развитие на общините или в Интегрираните териториални стратегии за развитие на регионите.
НПВУ полага основите и на цифровата трансформация на икономиката, като МСП ще могат да се възползват от безвъзмездно финансиране за технологична модернизация чрез закупуване на оборудване с фокус върху дигитализацията на производствени процеси. В Плана е заложена и грантова схема за ИКТ решения и киберсигурност, която ще подпомогне достъпа на предприятията до цифрови технологии.
Растежът на предприятията зависи и от инвестициите в хората. Програмата за развитие на човешките ресурси съчетава мерки за подобряване условията на труд и преодоляване на несъответствието между търсените и предлаганите умения на пазара на труда чрез курсове за обучение и преквалификация на служители и въвеждането на гъвкави иновативни форми на организация на труда.
Иновационен капацитет
Развитието и внедряването на нови продукти и услуги и съкращаването на пътя от научни изследвания до иновации ще са сред основните приоритети през следващите години. Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация предвижда интервенции за повишаване иновационния капацитет на предприятията и насърчаване трансфера на знания и технологии между научните организации и индустрията. ПКИП ще предостави подкрепа за внедряване на иновации и технологии от Индустрия 4.0 в предприятията, както и за засилване на капацитета за научни изследвания.
Защо да потърсим експертна консултантска помощ